EESTI RAAMATUKOGUHOIDJATE ÜHING

ESTONIAN LIBRARIANS ASSOCIATION

Raamatukoguhoidjatele eriolukorra esimesel päeval!

Valitsus kuulutas 12. märtsil seoses koroonaviiruse pandeemilise levikuga maailmas ja viiruse tõenäolise Eesti-sisese leviku laienemisega riigis välja eriolukorra. Eriolukord kehtib 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Tänasest kuni 1. maini jäävad külastajatele suletuks muuseumid ja kinod ning etendusasutused, avalikke üritusi ei toimu. Raamatukogud jäävad avatuks vaid piiratud ulatuses. Kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sitsi teatest kultuuriasutuste juhtidele võibki lugeda, et „Mõningad erandid puudutavad vaid raamatukogusid, kuid teavitame ka sellest niipea, kui meil on infot“.

 

ERÜ juhatus palub ära jätta või lükata edasi kavandatud üritused nii raamatukoguhoidjatele kui lugejatele, sh koolitused, kohtumised, õppereisid jt üritused. See puudutab ka ERÜ struktuuriüksuste poolt korraldatavaid ettevõtmisi.

Raamatukogude töökorraldus, sh sulgemine on aga omaniku otsustada. Juba eile hakkas saabuma teateid, et KOVid panevad oma haldusala raamatukogud kinni ja eriolukorra tingimustes on see tendents massiliselt jätkunud. Infot olukorra kohta annavad kohalikud omavalitsused. Näiteks ka Rahvusraamatukogu on tänasest kuni uue töökorralduse selgumiseni külastajatele suletud, samuti Tartu Ülikooli raamatukogu. Seevastu Tallinna Keskraamatukogu peahoone jääb avatuks, küll aga suletakse mitmed haruraamatukogud.

Vaatamata viirusele ja eriolukorrale ei kao aga infovajadus ja raamatukogude veebikeskkonnad on endiselt avatud. Lisaks kohalikele andmebaasidele saab kasutada digikanaleid digar.ee (digiteeritud materjalid), dea.digar.ee (ajalehed ja ajakirjad), andmebaas ISE (artiklid.elnet.ee), E-raamatukogus ELLU (ellu.keskraamatukogu.ee) jm.

Häid lahendusi täna veel ei ole, kuid raamatukoguhoidjad on tuntud nutikate lahenduste leiutamisel, kuidas ka piiratud tingimustes teha oma kogu lugejatele kättesaadavaks.

Palume neid lahendusi ERÜ-ga, kultuuriministeeriumiga ja ka omavahel jagada.

Infot on praegu liiga vähe, kuid soovitame jälgida Kultuuriministeeriumi veebilehte ja Facebooki kontot, kus jagatakse infot kultuuriasutustele.

Hoidke end ja lugejaid!

ERÜ juhatus

 

KALENDER

August 2020
E T K N R L P
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Suurenda

Kontrastsus