Mõttetalgud „Avatud raamatukogu piirid“
20. mail Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis.
Mõttetalgutel keskendume IFLA trendiraporti aruteludes esile kerkinud andmekaitse ning raamatukogu avatuse printsiipide hõõrdepunktidele
Päevakava
Isikuandmete töötlemise nõuete kohaldamine. Teabe avalikustamine raamatukogudes. Gina Kilumets
Inspireerivad Soome raamatukogud. Helsingi Linnaraamatukogu raamatukoguhoidja ja kommunikatsioonijuht Mariliis Panov
Maailmakohvik
-
Pimendamine“: autor kui isik teoses. Kuidas käituda, kui teose autor palub oma teose kogust ja raamatukogu kataloogist eemaldada? Kuidas käituda, kui isik soovib tema kohta kirjutatud tekste või tema enda tekste kogust ja internetist kõrvaldada? Autori õigus vs autoriõigus. Kas lugejal (kultuuriajaloo uurijal näiteks) on õigus saada ligi kõigile teostele, olenemata sellest, kas autor on tahtnud teose igakülgset eemaldamist?
Teemajuht Kristina Pai, TÜ Raamatukogu kogude direktor -
Kui palju või vähe andmeid lugejalt küsida? Kas lugejalt koduse aadressi küsimine on õigustatud? Kui suures/ väikses mahus andmete kogumine inimeste kohta võimaldab pakkuda raamatukoguteenuseid parimal võimalikul moel? Kas raamatukogu peab inimestest palju teadma või tunnevad lugejad end vabamalt, kui nendelt palju ei küsita? Kas see muudab raamatukogu lugejate jaoks atraktiivsemaks, kui nad saavad külastada raamatukogu võimalikult vähese „kirjapanekuga“? Andmekaitse: kellele ja milleks? Kas raamatukogu töötaja peab nägema iga lugeja laenutuste ajalugu jm delikaatsed lugejaandmed lugejakirjes?
Teemajuht Riin Olonen, ELNET Konsortsiumi arendusjuht
-
Millal laps on inimene? Millal saab lapsest inimene, kelle poole raamatukogu saab pöörduda lapsevanemaid suhtlusesse kaasamata? Kas lapsel on õigus ise oma asju korraldada või peab raamatukogu lähtuma alla 16-aastaste puhul alati lapsevanemast ja tema otsustest ja valikutest? Kas raamatukogu võib infovahetuseks pöörduda kooliõpetajate poole?
Teemajuht Anneli Kengsepp, Eesti Lastekirjanduse Keskuse arendusjuht.
-
Kuidas tagada avatus, kui meil on nii palju piire? Kas ja millal ja kes võiksid käia raamatukogus ilma ühtki registreerimiskaarti täitmata, ilma millelegi alla kirjutamata? Kas raamatukoguteenus oleks populaarsem kui uksed oleksid avatud kõigile, piiranguteta? Kas raamatukogu „avatus“ kõigile ei riku „kõigi privaatsust“, st raamatukogu on oma FB konto loonud isikukontona, sealt seinalt näeb osalejate eraelulist infot.
Teemajuht Veronika Raudsepp Linnupuu, Viljandi Linnaraamatukogu lugemissaalide osakonna juhataja
Kokkuvõtted, lõpetamine