EESTI RAAMATUKOGUHOIDJATE ÜHING

ESTONIAN LIBRARIANS ASSOCIATION

Mälumäng 2022

Kirjanduse tundmise võistlus 2022

Raamatukogupäevade avapäeval 20. oktoobril 2022 Märjamaa rahvamajas toimunud raamatukoguhoidja mälumängul osales 9 võistkonda: Lääne Maakonna Keskraamatukogu, Pärnu Keskraamatukogu, Pärnu maakonna võistkond, Rapla maakonna võistkond, Tallinna Keskraamatukogu, Tartumaa võistkond, Tartu Linnaraamatukogu harukogud, Eesti Rahvusraamatukogu ja ERÜ juhatus.
Meeleoluka mälumängu valmistasid ette ja viisid läbi kolleegid Tartu Linnaraamatukogust.

I koht: I Pärnu Keskraamatukogu, Krista Visas, Külli Lorents, Irina Golenkova 

 

II koht: II Tartu Linnaraamatukogu, Kai Taba, Aimi Tedresalu, Kristin Tohvre

 

III koht: Rapla maakonna võistkond, Annika Toom, Triinu Tamberg, Liis Ploomipuu

 

 Fotod: Teet Malsroos

Mälumängu küsimused ja vastused leiate seekord ERÜ You Tube kanalil: https://www.youtube.com/playlist?list=PLY5UfSdQqnur9TVHFshogJIZ-lg6JEhzf

Raamatukogupäevad 2022

Plakat (veeb) (printimiseks) Veebibänner

Üleriigilised raamatukogupäevad
„Kohtume raamatukogus“

20.–30. oktoobrini 2022

„Kohtume raamatukogus!“ on olnud juba pikka aega üleriigiliste raamatukogupäevade tunnuslause. Ühiskonnas toimuva valguses on põhjust seda uuesti ja sügavamalt lahti mõtestada.

Viimaste aastate kriisid ja Ukrainas alanud sõda on halastamatult nähtavale toonud selle, kui palju on meie ümber „mullistusi“. Elame erinevates infoväljades, kultuuri-, väärtus- ja tähendusruumides, erinevatel arusaamise astmetel ühiskonnas ja maailmas toimuvast. Intensiivistunud on infosõda, mis paljudes Eesti piirkondades muust rahvusest elanike lõimumisprobleemidele hoogu lisab. Paljudes piirkondades aga, kus seni lõimimisteemadega vähe kogemusi, seistakse nüüd olulise küsimuse ees, kuidas kaasata sinna saabunud Ukraina sõjapõgenikke paremini kogukonda ja Eesti kultuuriruumi. Mida saaksime omalt poolt teha, et aidata?

Raamatukogud on turvalised ja mugavad paigad, mis on avatud igaühele sõltumata majanduslikust olukorrast, kultuurilisest taustast või mistahes muust tunnusest. Raamatukogud tagavad kõigile ligipääsu infole ning õpetavad selles orienteeruma. Raamatukogus puutuvad omavahel kokku ka need, kelle teed muidu ei ristuks. Iga raamat, ajaleheartikkel või muu materjal, mida kõik need erinevad inimesed loevad, iga kultuurielamus, mida nad ühiselt kogevad, iga vestlusring või muu tegevus, milles nad koos osalevad, toob nende mõtte- ja tundemaailma üksteisele lähemale. Ühesõnaga – raamatukogud on ühed parimad võimalikud paigad, kuhu erinevad inimesed kokku kutsuda ning seeläbi kogukondade ja laiemalt ühiskonna sidusust suurendada. Just see võiks olla tunnuslause „Kohtume raamatukogus!“ sügavam mõte ja sisu.

Ühiskonna sidususe suurendamine on kahtlemata keerukas ülesanne, millega toimetulekuks vajame häid teadmisi ja meetodeid. Seetõttu võiksid toimuda seekordsete raamatukogupäevade üritused, koolitused jm tegevused peamiselt kolmel teemal: keelte- ja kultuuridevaheline lõimumine, infopädevuste omandamine ning arutelukultuuri arendamine. Jagame seniseid kogemusi, kuulame ekspertide nõuandeid ning arutleme koos, mis võiksid olla võimalikud edasised lahendused ühiskonna sidususprobleemidega toimetulekuks. Kõik raamatukogud ja kõik huvilised on oodatud kaasa mõtlema ja kaasa lööma!

Raamatukogupäevade avapäev toimub 20. oktoobril Märjamaa Rahvamajas. Avapäeva ettekanded keskenduvad raamatukogule lõimijana, infopädevuste omandamisele, arutelukultuuri edendamisele jm.
Kava on ERÜ kodulehel SIIN.

23. oktoobril on põhjust tähistada eesti raamatu päeva, tänavu juba 21. korda. 2001. aastal, mil ERÜ kuulutas selle päeva esmakordselt välja, kirjutati üleskutses: Kõlagu eesti raamatu päev sama jõuliselt kui eesti raamatu aasta. Eesti raamatu päev ongi mõeldud hiljuti lõppenud raamatuaasta traditsioone ja aateid edasi kandma. Meie identiteeti ja eneseteadvust kinnistama. Meid kõiki ühendama. Eesti raamat oli, on ja jääb üheks meie ülimaks kultuuriväärtuseks. Need mõtted ei ole ka täna oma tähendust kaotanud. Sel päeval võiks kõne alla võtta ka selle, kuidas raamatukogud võiksid tähistada eesti kirjanduse päeva, mida riikliku tähtpäevana hakatakse tähistatama jaanuaris.

25. oktoober on raamatukogupäevade raames infokirjaoskuse päev ja 27. oktoobril on raamatukogudesse oodatud tuntud inimesed.

XV teadus- ja erialaraamatukogude päev toimub tänavu 27. oktoobril Tartus. Kava SIIN. Registreerimine on avatud kuni 20. oktoobrini. Registreeruda saab SIIN 

XXII maaraamatukoguhoidja päev 28. oktoobril Toilas. Kava SIIN. Registreeruda sündmusele hiljemalt 24. oktoobriks 2022 e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või täita vorm SIIN 

ERÜ büroos (Liivalai 40, Tallinn, tel 630 7427) on saadaval raamatukogupäevade "Kohtume raamatukogus" plakat, mis on ka seekord Koolibri kingitus raamatukogudele.

Kohtumiseni raamatukogus!

RAAMATUKOGUPÄEVADE ÜRITUSTE ÜLERIIGILINE KAVA SIIT 

 

Üleriigilised ettevõtmised 

12. oktoober Võistluse "Infootsing internetis" eelvoor.
Juhend Eelvooru küsimused ja vastused kommentaaridega
20. oktoober Raamatukogupäevade avamine Märjamaa Rahvamajas. Kava
Raamatukoguhoidjate mälumäng
26. oktoober  Võistluse "Infootsing internetis" lõpplvoor.
 27. oktoober  XV teadus- ja erialaraamatukogude päev Tartus. Kava
 28. oktoober XXII maaraamatukoguhoidja päev Toilas. Kava
   
   Raamatukogupäevad 2021

Üleriigilised raamatukogupäevad
„Kohtume raamatukogus“

20.–30. oktoobrini 2021

Raamatukogupäevade plakat printimiseks SIIT 

Veebilehe päis SIIT

Sel aastal tähistame 200 aasta möödumist esimese eestikeelse ja eestlase toimetatud laiema levikuga ajalehe - "Marahva Näddala-Leht" - ilmumisest. Ajalehe väljaandja Otto Wilhelm Masingu eesmärgiks oli jagada eesti rahvale uusi teadmisi ja laiendada inimeste silmaringi. Kuigi ajaleht lõpetas mõne aasta järel rahanappuse tõttu tegevuse, said sellest inspiratsiooni ja julgustust kõik järgmised väljaandjad. Ajakirjanduse ajaloo märgilise sündmuse auks pühendame ajakirjandusele ka seekordsed üleriigilised raamatukogupäevad.

Tänaseks on ajakirjandus saanud enamuse inimeste jaoks igapäevaelu lahutamatuks osaks. Pidev kirju uudisvoog ümbritseb meid paberil, raadios ja teleekraanil, arvutis ja nutiseadmes. Lisaks leidub raamatukogudes ja arhiivides tohutus koguses varasemate aastasadade meedialoomet. Kuigi meie teadmised ja silmaring peaksid selle mõjul olema eriti suured, kipub infotulvas orienteerumine paljudel üle jõu käima. Paratamatult tuleb teha valikuid, millist infot tarbida, ja see omakorda tekitab ka erinevaid infovälju. Kasvav probleem on näiteks ajalehtede tasuline digisisu, mis paberlehtedesse ei jõua - see tekitab ebavõrdsust nii nende jaoks, kel pole võimalik tasulisi artikleid osta, kui ka nende jaoks, kel puuduvad vastavad digivahendid ja/või -teadmised.

Raamatukogud tulevad nende murede lahendamisel appi, muutes varasema meediapärandi süstematiseeritult ja nüüdseks juba suures osas digiteeritult kõigile soovijatele kättesaadavaks. Samuti saavad raamatukogudes nii paberil kui digitaalselt avaldatud uudiseid lugeda ka need, kel see muidu võimalik poleks. Raamatukoguhoidjad aitavad kõigil soovijail vajalikku infot leida, annavad edasi infootsingu- ja digioskusi, õpetavad valeuudiste ja libateaduste ajastul üliolulisi meediapädevusi ja allikakriitikat, mis toob ühiskonna ühtsemasse inforuumi.

Raamatukogupäevadel arutame, kuidas saaksime seda kõike veelgi paremini teha, ja ootame kõiki huvilisi raamatukogudes pakutavate võimalustega lähemalt tutvuma. Kutsume raamatukogusid läbi viima ajakirjandusega seonduvaid tegevusi: kohtumisi ajakirjanike ja meediaspetsialistidega, meediapädevuste, meedialoome ja digipädevuste koolitusi, arutelusid ajakirjandus- ja sõnavabaduse üle, näitusi ajakirjanduse ajaloost jne.

Raamatukogupäevade „Kohtume raamatukogus“ avamine toimub 20. oktoobril 2021. aastal Tartu Ülikooli Raamatukogus.

 Külasta oma lähimat raamatukogu!

RAAMATUKOGPÄEVADE ÜRITUSED ÜLE EESTI vt SIIT.


Üleriigilised ettevõtmised 

12. oktoober Infootsingu võistluse eelvoor. Juhend 
Eelvooru küsimused/vastused   
20. oktoober Raamatukogupäevade avamine Tartu Ülikooli Raamatukogus
KAVA
Raamatukoguhoidjate mälumäng (küsimused ja vastused)
 21. oktoober  Teadus- ja erialaraamatukogude päev  KAVA
 26. oktoober   Infootsingu võistluse lõppvoor veebis  Tulemused
 29. oktoober  XXI maaraamatukoguhoidja päeva Valgas KAVA
   

Kohtumiseni raamatukogus!

ERÜ juhatus

Raamatukogupäevad 2020

Üleriigilised raamatukogupäevad
„Kohtume raamatukogus“

20.–30. oktoobrini 2020

Eesti on oma e-tegemistes maailmas esirinnas, digitaalne elu saadab meid kõikjal – dokumentide allkirjastamine, ettevõtte registreerimine ja e-hääletamine on ainult väike osa sellest, mida täna internetis teha saab. Küsimus on, kuidas kanda see edulugu üle ka kultuuri valdkonda? Käesolev digikultuuri teema-aasta annab meile võimaluse keskenduda kultuuri vahendamisele, jagamisele ja loomisele digitaalse maailma kontekstis. Tänane ühiskond on teel sinna, et saaksime kultuurist osa ka kodust lahkumata.

See aasta on justkui märgiliselt avanud kultuuri nautlemiseks mitmeid elektroonilisi väravaid ja selles on oma roll olnud ka raamatukogudel. Üle Eesti on kättesaadavaks tehtud e-raamatuid ja e-ajakirju, paljudes raamatukogudes on ettelugemised, kohtumised ja meisterdamistunnid toimunud veebi vahendusel. Märkimata ei saa jätta ka võimalust ennast veebis lugejaks registreerida ja soovitud raamat raamatukappi või pakiautomaati tellida.

Oleme suutnud end pildis hoida rohkem kui kunagi varem, meie teenustega arvestatakse ja teadlikkus raamatukogudest on hüppeliselt tõusnud. Tänast raamatukogu iseloomustab innovatsioon, kiire kohanemine ja nutikate lahenduste leidmine. Tehkem koostööd ja jagagem ideid, et võimalikult palju Eesti inimesi saaks ka edaspidi osa raamatukogude poolt pakutust.

Kohtume raamatukogus!

Tänavused raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus“ avatakse 20. oktoobril Tallinnas ja lõpetatakse 30. oktoobril XX maaraamatukoguhoidja päeval Mustla rahvamajas

Raamatukogudes üle Eesti toimub sadu üritusi! 

Ettevõtmisi oma kodukohas vt SIIT.

ÜLERIIGILISED ETTEVÕTMISED

12. oktoober   Infootsingu võistluse eelvoor. Juhend 
20. oktoober Raamatukogupäevade avamine Eesti Rahvusraamatukogu. Kava SIIT
R
aamatukoguhoidjate mälumäng. Küsimused ja vastused
29. oktoober Infootsingu võistluse lõppvoor. Tulemused
30. oktoober XX maaraamatukoguhoidja päev Viljandimaal Mustla rahvamajas.Kava SIIT
   

KALENDER

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Suurenda

Kontrastsus